Kde je rovnost

24. srpna 2017 v 20:52 | alleswirklichgute |  pro klasiky
Protože moje neukončená škola jsou práva a upřímně jsem jak školu, tak obor nenáviděla, měla bych se něčemu, co se zabývá rovností vyhnout obloukem. Samozřejmě se jednalo o jedno z nejvíc diskutovaných témat tam a já si ke všemu, co souvisí s právem vytvořila určitou nelibost. Když se ale odprostím od pocitu, že píšu seminárku do školy a zapomenu na všechny slovní obraty, který zní rádoby akademicky, napadá mě jedna věc, nad kterou poslední dobou přemýšlím.

Někdy před pubertou jsem se zaobírala myšlenkou, že by bylo fajn být modelka. Jo, zní to skvěle, když na to fakt máte, ale já byla vždycky ošklivý dítě se sklony k obezitě. Na(ne)štěstí jsem na začátku puberty poměrně vyrostla a moje sádlo na nějaký čas zmizelo, takže mě vzali do jedné modelingové agentury. Moje nadšení samozřejmě nemělo dlouhého trvání, protože poslední fáze puberty znamenala významné zvětšení sedacích partií (vlastně všech partií) a já se se svým snem musela rozloučit.

Když mi bylo asi dvacet, dozvěděla jsem se, že existuje něco jako plus size modeling. Juhů. Konečně něco pro mě. V Česku jsem byla krátce v jedné (nejmenované) a následně v druhé (nejmenované) agentuře. Teď zkouším štěstí v Německu, kde se z "curvy modelek" pomalu stává fenomén a kdo nesleduje "Curvy supermodel", jako by neexistoval.

Ženy začínají být hrdé na své tělo děj se co děj. Hashtagy jako #curvyisbetter nebo #curvygirlsdoitbetter začínají zaplavovat instagram. Může se zdát, že bych měla být vděčná za to, jak se myšlení v módním průmyslu mění, ale mně to spíš začíná nahánět hrůzu. Proč by "curvy" mělo být lepší než "skinny"? A proč to "curvy girls" umí líp? Najednou je z hubené holky anorektička, která když odmítne hambáč v mekáči a nedejbože pravidelně cvičí, negativně ovlivňuje pubertální slečny (které se taky můžou stát anorektičkami). Na druhou stranu na mě vyskakují fotky dam, které si na svoje sádelnaté břicho napíšou "I´m fat, so what?" a následně mají několik tisíc obdivovatelů na sociálních sítích. Pěkný, že nechceme, aby puberťačky nepropadly anorexii a ženy si vážily samy sebe, ať už jsou v jakémkoli těle, ale není to trochu zcestný? Opěvují se ženy, které se v mých očích o sebe nestarají a dobrovolně se zabíjí před zraky těch, kterým puberta klepe na dveře. Jak k tomu přijdou holky, který zadek ani břicho nemají? Proč by měly být horší, než ty se zadkem?

Věřím, že tohle je extrém a většina holek to má v hlavě srovnaný. Samozřejmě rozumím argumentu, že každý je zodpovědný za svoje vlastní tělo a může si s ním dělat co chce. Podle mě ale ne před zraky ostatních, které tím negativně ovlivňuje, ať už anorexií nebo obezitou.

Nepopírám, že jsem nadšená z možnosti, která se mi a dalším "neskinny" slečnám nabízí, ale měly bychom si uvědomit, že někdy se skvělá myšlenka může trochu zvrtnout. Ano, jsem pro to, aby zmizel kult anorektických ramínek na šaty, ale aby se současně nerozmohl kult obézních koulí. Ano, buďme hrdé na naše tělo, nestyďme se projít v plavkách před zraky celého podolského koupaliště, ale s pocitem, že pro naši tělesnou schránku děláme maximum (v tom pozitivním slova smyslu samozřejmě). A akceptujme odlišnosti, které nás dělají jedinečnými.

 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Eliss Eliss | Web | 25. srpna 2017 v 9:02 | Reagovat

Takže nejlepší je asi zlatý střed, ani obezita ani anorexie :)

2 alleswirklichgute alleswirklichgute | 25. srpna 2017 v 10:23 | Reagovat

[1]: ze zdravotního hlediska určitě. Chtěla jsem ale poukázat na fakt, že tu máme další extrém, který očividně táhne a hlavně prodává. Jak jsem řekla, je mně jedno, jak kdo vypadá, ale ať se z obou extrémů nestává kult hodný následování :)

3 Chikulín Chikulín | Web | 25. srpna 2017 v 13:13 | Reagovat

Naprosto s tebou souhlasím :-) nic se nesmí přehánět... ale přijde mi, že lidi nutně potřebují nějaký extrém aby tím mohli těm "normálním" vytřít zrak

4 alleswirklichgute alleswirklichgute | 25. srpna 2017 v 20:36 | Reagovat

[3]: Přesně! Vnímám to stejně

5 Snílek Snílek | E-mail | Web | 29. srpna 2017 v 17:47 | Reagovat

Přijde mi, že my máme potřebu prostě všechno hnát do extrému. Buď jsi hubenější než násada od koštěte, nebo jsi obézní a jak jsi sama řekla, nic mezitím. S jedním si ale dovolím nesouhlasit - hubená holka není vnímána jako anorektička. Navíc, jíst zdravě, sportovat a být hubený je taky docela hit.
Líbila se mi v tomhle reklama na dove, ta nedělá rozdíly a bere mladý/starý, bílý/černý, hubený a i normální (tlustou možná, ale obézní ne). Hlavně normální -> to co potkáš běžně na ulici.

6 alleswirklichgute alleswirklichgute | 30. srpna 2017 v 9:05 | Reagovat

[5]: Jasně, to bylo myšleno trochu nadneseně. Brala jsem to z pohledu lidí/žen, který začínají smýšlet stylem "jsem tlustá, no a co, kdo je hubenější, je anorektička". Párkrát jsem se s tím setkala a prostě mě to nenechává chladnou :D
Jinak ta reklama se mi taky líbila :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama